Vydává Agentura Helas ve spolupráci s Franchising.cz
Působí jako plastický chirurg na klinice Esthé. Zabývá se celým spektrem plastické chirurgie, kromě estetické chirurgie zejména rekonstrukcemi prsů po onkologických onemocněních a rekonstrukcemi břišní stěny. Dříve pracoval na Chirurgické klinice nemocnice Na Bulovce a na Chirurgickém oddělení nemocnice Rakovník. Přednášel na kongresu brazilské společnosti plastické chirurgie v Goiania a na světovém kongresu ISAPS (International Society of Aestetic Plastic Surgery) v Ženevě. MUDr. Ondřej Měšťák, Ph.D. je řešitelem nebo spoluřešitelem čtyř výzkumných grantových projektů Interní grantové agentury Ministerstva zdravotnictví a jednoho projektu Grantové agentury Univerzity Karlovy. Je studentem postgraduálního studia na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v oboru experimentální chirurgie.
Jste žákem svého otce (doc. MUDr. Jana Měšťáka, CSc.). Jaké to je?
To, že je zároveň můj otec vnímám jako závazek a motivuje mě to odvádět co nejlepší práci.
Jako první v ČR jste provedl rekonstrukci prsu po ablaci s užitím přenosu tukové tkáně obohacené o kmenové buňky. V čem je tato operace specifická?
Tato technika využívá relativně nové metody přenosu vlastní tukové tkáně, která se trochu atypicky obohacuje o kmenové buňky. Operace spočívá v odběru tukové tkáně např. z břicha, boků nebo zevních stehen, jejím zpracování, obohacení o kmenové buňky a aplikaci do místa budoucího prsu. Kmenové buňky vedou ke zvýšení procenta uchycení štěpu.
Hradí ji pojišťovna?
V současné době tuto techniku plně pojišťovny nehradí. Operace jsme financovali z výzkumných grantů.
Jak dlouho po ablaci je možné ji provést?
Rekonstrukci prsu provádíme po svolení onkologa s minimálně 3 měsíčním odstupem od ablace. V praxi většinou v odstupu jednoho roku.
Absolvoval jste několik zahraničních stáží. V čem se studium v různých zemích lišilo?
Práce plastického chirurga je ve všech rozvinutých zemích velmi podobná. Rozdíly jsou spíše v jednotlivých technikách, které se na různých místech používají. Po absolvování stáže můžeme tyto techniky přenést do našich podmínek.
V které zemi se Vám profesně líbilo nejvíce a proč?
Nejlepší zdravotní péči i výzkum mají určitě v USA. Na Taiwanu jsou jedni z nejlepších v oboru rekonstrukční mikrochirurgie.
Kam byste se chtěl vrátit třeba jako turista?
Chtěl bych se vrátit do Jordánska a podívat se tam do Petry.
V roce 2012 se stal spoluzakladatelem mezinárodní společnosti IPRAS- Trainees Association. Jste členem výkonného výboru. Čím se společnost zabývá a proč vznikla?
IPRAS-Trainees Association sdružuje rezidenty členských zemí IPRAS (International Confederation of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Societies), která sdružuje asi 40 000 plastických chirurgů z celého světa. Její náplní v prvních letech bylo zejména zlepšení komunikace mezi rezidenty v oboru plastické chirurgie z celého světa, organizovali jsme již 3 kongresy (v Athénách, Indii a Budapešti) a plánujeme také zavedení výměnných pobytů.
Věnujete se výzkumu v oblasti biomateriálů. V čem přesně výzkum spočívá? Vidíte v biomateriálech budoucnost?
Biomateriály jsou syntetické nebo biologické náhrady lidských tkání. Typickým příkladem v plastické chirurgii je např. silikonový implantát. V našem výzkumu se zabýváme celým spektrem materiálů. Nejdále jsme se zatím dostali v oblasti biologických náhrad břišní stěny, které jsou odvozeny od živočišných tkání. Ty jsou v současné době ve stadiu před započetím klinických zkoušek.
Jak vypadá Váš běžný den?
V práci začínám v 7 hodin ráno. První je na řadě vizita a sezení s ostatními doktory. Od 8 hodin jsem buď na ambulanci nebo operuji. Na Bulovce, pokud nesloužím, končím po 15 hodině. Pak mám schůzky a věnuji se experimentům. Na Esthé končím operace většinou kolem 20 hodiny, ale někdy i po půlnoci.
Máte nějaký životní sen? A profesní?
Největší životní sen je co nejdéle zdravá a spokojená rodina. Profesním snem je mít co nejvíce spokojených pacientů.
Jak relaxujete?
Nejlepší relax je odrovnání se při sportu.