Vydává Agentura Helas ve spolupráci s Franchising.cz
Podívat se na video medailonek k podnikání paní Bedářovou můžete zde.
V roce 2006, když mi bylo 23 let a studovala jsem druhou vysokou školu mi zemřela babička, u které jsem trávila všechny prázdniny a kterou jsem měla moc ráda. Zemřela v Domově důchodů po přeložení z LDN. Péče v obou zařízeních byla katastrofální, třebaže jejich vybavení bylo nové a na vysoké úrovni. Rodiče v té době objevili nemovitost na prodej ve Zruči nad Sázavou, která splňovala požadavky na vytvoření Domova pro seniory a tak jsem se do podnikání s jejich pomocí pustila a po překonání řady technických a administrativních překážek a získání úvěru na koupi nemovitostí zprovoznila první pobytové zařízení.
Sociální pomoc mi byla vždy blízká. Rodiče mají v pěstounské péči malého "brášku". Název Centrin vznikl díky poloze Domova pro seniory ve Zruči nad Sázavou. Když totiž zapíchnete kružítko na mapě České republiky do Zruče nad Sázavou a utvoříte kruh zjistíte, že se nacházíme v samotném centru České republiky a zároveň také Evropy.
Snažíme se plně dostát názvu "Domov" a vytvořit pro naše klienty prostředí, ve kterém se budou opravdu cítit jako doma. A co senior doma potřebuje? Jistě ne luxusní a neosobní vybavení, ale empatické lidi, kteří mu pomohou nahradit rodinu a jsou v případě potřeby vždy nablízku, sousedy, se kterými ho pojí mnohé vzpomínky, se kterými si rozumí a kteří jsou v podobné životní situaci. Dále ocení kvalitní stravu, která odpovídá nejen jeho potřebám, ale také chuti a zvyklostem. Nejhorší je ve vysokém věku samota a "nicnedělání", pocit zbytečnosti. Proto připravujeme mnoho aktivit, počínaje ručními pracemi pro dámy, pánským klubem s psychologem pro pány, tanečními kurzy, hudebními vystoupeními za aktivní účasti seniorů, výlety dle přání zúčastněných, tréninky paměti a konče výlety do divadel a na koncerty.
Jsme registrovaným poskytovatelem sociálních služeb. Splňujeme tedy všechny požadavky na provozování této činnosti. To mimo jiné znamená, že máme nárok na "nenárokové" provozní dotace z Ministerstva práce a sociálních věcí. Obdobná situace je také u dotací z Krajského úřadu Středočeského kraje a Magistrátu hl.m. Prahy. Jak jsem zmínila, dotace jsou nenárokové a jejich rozdělování nemá zásadní pravidla. Třebaže jsme jako jeden z mála poskytovatelů sociálních služeb uspěli velmi dobře při kontrole Inspekcí standardů kvality sociálních služeb, nemáme žádnou jistotu, jak dotační řízení dopadne. V současné době by financování pobytových sociální služeb bez dotací bylo nemyslitelné, kvalita by nemohla být zajištěna. V takovém případě by kvalitní sociální služby byly přepychem a mohl by si je dovolit jen zlomek klientů. Náklady na lůžko a měsíc totiž představují 25 - 35.000,- Kč.
Moji rodiče jsou pro mě velkou oporou a stále čerpám z jejich životních zkušeností. Maminka pracuje v pozici ředitelky a tatínek má na starosti technický stav budov a jejich další úpravy. Ke komu jinému bych mohla mít větší důvěru, než k rodičům?! V tom je nejspíš moje síla, protože mám v týmu nejbližší lidi, na které se mohu stoprocentně spolehnout. Jistě někdy dochází i k bouřlivým sporům, vždy je to ale pro "dobro věci".
Nejtěžší je nejspíše byrokracie, která nás všude obklopuje, dále výběr kvalitních zaměstnanců a samozřejmě již zmíněná "nenárokovost" dotací.
Zcela určitě je to obrovský závazek do budoucnosti a já se budu ze všech sil snažit, abych nezklamala nejen sebe, ale především naše klienty a své zaměstnanců.
Přiznám se, že vstávání není moje silná stránka. Do práce přijíždím většinou okolo deváté hodiny. Řeším korespondenci, hovořím se zaměstnanci a klienty, vyřizuji telefony, aktualizuji webové stránky. Každý den mám několik pracovních schůzek. Tři dny v týdnu vedu pracovní porady v jednotlivých zařízeních, komunikuji se zájemci o službu a uchazeči o zaměstnání. Domů se vracím většinou mezi 17. a 18. hodinou. Večer ještě vyřizuji zbylé emaily. Někdy se podívám na televizi, pracuji na zahradě nebo zajedu s přítelem do divadla, kina, na večeři...
Snažím se najít čas také pro sebe. Mojí relaxací je již zmíněná práce na zahradě, projížďka na kole, kino, divadlo. Ráda cestuji a snažím se alespoň třikrát v roce vyjet do zahraničí. V létě k moři, v ostatních obdobích alespoň eurovíkendy, případně zahraniční služební cesty, kde kromě relaxace poznávám mnoho zajímavého z mé profese.